Kto i jak może nas bronić w sądzie – ustanawianie pełnomocnika

Kto i jak może nas bronić w sądzie – ustanawianie pełnomocnika

Skonsultować swój problem z prawnikiem można w internecie. Znajomość prawa to we współczesnym świecie bardzo potrzebna wiedza, żeby nie powiedzieć niezbędna na co dzień. Przekonujemy się o tym niejednokrotnie w dorosłym życiu. Przepisy prawa regulują wszystkie jego aspekty. Dlatego dobrze jest wiedzieć, jakie są prawa i obowiązki obywatelskie, aby nie popaść w konflikt z prawem z czystej nieświadomości. Istnieje bardzo mocna społeczna potrzeba wprowadzenia do szkół lekcji  na temat podstawowych zagadnień prawnych, a także interpretacji i wyjaśnienia podstawowych pojęć prawnych poczynając od tak oczywistych jak pozwany, czy strona sprawy.

Szczegóły dotyczące porad prawnych

umowa-prawna

Co to jest przedawnienie wierzytelności? Jak postąpić z niespłaconym kredytem po zmarłym ojcu? Jaki podatek od przeniesienia własności nieruchomości? Prawnicy mają pełne ręce roboty, a sądy pękają w szwach. Wiadomo też, że uzyskanie pomocy prawnej jest dosyć kosztowne i nie każdego stać na taką pomoc. Na szczęście mamy internet, gdzie można znaleźć wszystkie akty prawne i przepisy prawa. Istnieje też wiele instytucji oferujących bezpłatne porady prawne. To pierwszy krok do uzyskania niezbędnej wiedzy, pomocnej w dalszym postępowaniu. Niestety, udając się do sądu nie unikniemy konieczności wynajęcia adwokata lub radcy prawnego.

Jeżeli strona z uwagi na stan majątkowy nie jest w stanie ponieść kosztów pomocy prawnej (koszt adwokata) sąd ustanawia adwokata z urzędu. Koszty wówczas ponosi Skarb Państwa. Można też bronić się samodzielnie. Sąd może zwrócić uwagę na celowość ustanowienia pełnomocnika procesowego z uwagi na skomplikowany charakter sprawy albo brak kompetencji strony. Pełnomocnictwo polega na tym, że inna osoba – w tym przypadku adwokat – dokonuje czynności prawnych w naszym imieniu i na nasz rachunek. Czynność ta wywołuje skutki w naszej sferze prawnej. W przypadku pełnomocnictwa osoba reprezentowana nosi nazwę mocodawcy, a osoba reprezentująca pełnomocnika. Nasz przedstawiciel musi posiadać tzw. umocowanie. Daje to możliwość reprezentowania strony w sposób uzasadniony i uprawniony.

http://www.kkeller.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *