Jak sporządzić testament

Jak sporządzić testament

Spisanie ostatniej woli w wielu przypadkach ułatwia życie rodzinie zmarłego. Nie zawsze chcemy o tym myśleć za życia, nie zawsze zastanawiamy się nad tym, co stanie się z naszym majątkiem po naszej śmierci. Znajomość prawa w tym przypadku jest bardzo pomocna. Jeśli nie jesteśmy pewni, w jaki sposób sporządzić testament, najlepiej zapytać o to osobę kompetentną.

Jak spisać testament u prawnika

temida

Kancelaria adwokacka Łódź to znakomite i profesjonalne źródło informacji. W sytuacjach konfliktów i napięć w rodzinie, forma prawna jest dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem niż odręczne napisanie testamentu. Testament można sporządzić odręcznie na kawałku papieru, zaopatrując go podpisem i datą. Aby jednak gdzieś się nie zawieruszył, lepiej jest przygotować go w formie aktu notarialnego i pozostawić pod opieką osoby urzędowej. Testament można również pozostawić w formie ustnej, ale podczas jego ogłaszania powinno być co najmniej trzech świadków i powinien on zostać spisany w czasie krótszym niż rok od daty  śmierci spadkodawcy. Testament, aby był ważny musi ściśle precyzować spadkobierców. Do całości lub części spadku można powołać jedną lub kilka osób.

Przekazać majątek w całości lub ułamku, dokładnie to określając. Można też wskazać określone przedmioty, które mają przypaść w udziale określonym osobom. Przedmioty o wartości materialnej bądź sentymentalnej. W testamencie można też określić świadczenia majątkowe na rzecz wskazanej osoby, np. mój brat pokryje koszty kształcenia mojego wnuka, itp. Testament opatrzony datą i podpisem zostaw u zaufanej osoby lub u prawnika, aby nie mógł być zniszczony przez osoby niepowołane. W życiu istnieje wiele sytuacji wymagających znajomości prawa. Przed podejmowaniem tych najważniejszych decyzji warto konsultować się z prawnikiem lub adwokatem, gdyż podstawa prawna jest niezbędna do prawidłowej realizacji podjętych przez nas postanowień.

www.kkeller.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *