Finanse spółki przedstawiane w raportach

Finanse spółki przedstawiane w raportach

Komu tak naprawdę powinniśmy składać sprawozdania i dlaczego? Po co w ogóle mamy to robić i kto gdzie ma złożyć swoje? Czym w ogóle są sprawozdania finansowe przedsiębiorstw? Sprawozdanie finansowe są to wyniki firmy określone, wyliczone i przedstawione zgodnie z zasadami rachunkowości.

Takie sprawozdania sporządza się an koniec roku bilanswego czy też obrachukowego w dzień bilansowy. Czasami jes to inny dzień zamknięcia ksiąg wynikający z aktualnych przepisów prawa podatkowego. Zawsze swoje sprawozdanie trzeba złożyć w języku polskim i takiej samej walucie. Sprawozdanie finansowe musi spełniać wiele warunków, zarówno formalnych, jak i innych. Formalne to takie, które określają nazwę firmy podawaną w nagłówku, adres a także moment, lub cały okres, jakiego dotyczy sprawozdanie. Są to więc wszystkie elementy związane z poprawnym wypełnieniem sprawozdania oraz określeniem kiedy, kto i co składa. Dane liczbowe również należą do tych warunków. Możemy je zaokrąglić do tysiąca złotych, jednak nie może to zniekształcić obrazu jednostki zawartego w sprawozdaniu finansowym czy też sprawozdaniu z działalności.

Co jeszcze jest ważne?

Jak widać, tych warunków formalnych jest dosyć sporo, a nie są tu wymienione wszystkie. Wszystkie urzędy, które potrzebują naszego sprawozdania finansowego muszą określić instrukcje oraz wzory sprawozdawcze według których będziemy określali swoje raporty. W tych wzorach muszą znaleźć się wszystkie jednostki zobowiązane do składania takiego sprawozdania. Oprócz tego muszą być określeni odbiorcy, czyli jednostki uprawnione do otrzymywania sprawozdania, wszelkie terminy, objaśnienia i tematy raportów oraz zasady wypełniania poszczególnych sprawozdań, a czasami nawet wzory. Wbrew pozorom według wzoru wcale nie trudno wypełnić własne sprawozdanie, jednak czasami trzeba wiele spraw wyliczyć, sprawdzić i dopiero wtedy zabrać się za właściwe wypełnianie sprawozdania. Dużo łatwiej jest uniknąć błędów gdy wiemy, że je popełniamy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *